Czy warto korzystać z usług biur nieruchomości?

Wszystko zależy od sytuacji w jakiej się znajdujemy i od wiedzy jaką posiadamy na temat nieruchomości. Czasami po prostu nie mamy wyjścia – wpadliśmy w długi, jesteśmy zestresowani, wtedy z pewnością może pomóc nam ze sprzedażą dobry pośrednik. Biuro nieruchomości będzie nas reprezentować w naszym imieniu i starać się uzyskać dla nas jak największą kwotę w przypadku sprzedaży. Wiele osób nie posiada wiedzy, próbując oszczędzać, co może prowadzić do jeszcze większych długów. Najgorsze co możemy zrobić to podejmować decyzję pod wpływem emocji, zwłaszcza jeżeli w grę wchodzą duże pieniądze.

Jeżeli zdecydujemy się na podpisanie umowy z pośrednikiem warto pamiętać, iż zawsze możemy negocjować naszą prowizję. Niektóre biura nawet nie chcą o tym słyszeć, ale większość powinna zgodzić się na rabat.

Jeżeli chodzi o stawki, zazwyczaj biuro podaje to w procentach. Jest to ok. 2-3% netto od wartości transakcyjnej. Natomiast można się również dogadać z pośrednikiem i ustalić stałą kwotę np. 2000zł lub 3000zł brutto.

Jeśli jednak jest to Twoja pierwsza transakcja na rynku nieruchomości i chcesz czuć się bezpiecznie to zdecydowanie polecamy korzystać z usług specjalisty. Pośrednik przeprowadzi Cię przez cały proces sprzedaży lub kupna nieruchomości. W jego obowiązku jest zajęcie się wszelkimi formalnościami, będzie Was reprezentował u notariusza a nawet pomoże w załatwieniu kredytu lub spłaty długu.