Jakie dokumenty potrzeba do sprzedaży nieruchomości?

Przed transakcją sprzedaży zbierz niezbędne, aktualne dokumenty dokumenty dla notariusza. Będą to: wypis z księgi wieczystej, zaświadczenie o braku zameldowania pod wskazanym adresem, zaświadczenie ze spółdzielni o nie zaleganiu z czynszem. Jeżeli nieruchomość jest spłacana kredytem, wyciąg z banku o wysokości zadłużenia do spłaty kredytu. W przypadku domu dodatkowo wypis i wyrys z ewidencji gruntów, pozwolenie na budowę.

Pamiętaj, że na każdym etapie transakcji sprzedaży możesz skorzystać z pomocy profesjonalnego pośrednika w obrocie nieruchomościami, który pomoże zrobić wycenę, zajmie się przygotowaniem oferty na sprzedaż oraz jej pokazywaniem potencjalnym kupcom, skutecznie dotrze do właściwego klienta, zbierze wszystkie potrzebne dokumenty oraz sprawnie przeprowadzi Cię przez cały proces transakcji sprzedaży. Pośrednik będzie Cię reprezentował nawet u notariusza – za to otrzymuje ustaloną prowizję.

Po podjęciu decyzji o sprzedaży ustal z kupującym, gdzie i kiedy zostanie zawarta umowa przedwstępna. Jeżeli klient będzie wspomagał się kredytem musimy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ obecnie czas na decyzję z banku może wynieść kilka tygodni. Jeżeli klient dysponuje gotówką umawiamy notariusza, który na podstawie umowy przedwstępnej sporządzi akt notarialny. Akt notarialny określa wszystkie istotne ustalenia pomiędzy Tobą a kupującym np.  kwotę zadatku, terminy zapłaty, koszty umowy, itp. Wybór kancelarii notarialnej zwyczajowo należy do kupującego, ponieważ to on ponosi koszty notarialne.