Jak wycenić swoją nieruchomość?

Cenę warto ustalić na realnym poziomie rynkowym, w przeciwnym razie Twoja nieruchomość nie trafi do osób zainteresowanych. Ustalając cenę powinniśmy  kierować się ceną aktualnych transakcji z naszego obszaru. Kto może znać dokładne liczby, z pewnością każdy rzeczoznawca lub pośrednik. Ustalając cenę owszem można zasugerować się ogłoszeniami,  jednak polecamy skontaktować się z 2-3 biurami nieruchomości, w celu zapytania o szacowaną wartość naszej nieruchomości. Korzystanie z usług rzeczoznawcy to koszt ok.  200-400zł.

Większość osób poszukujących nieruchomości ustawia sobie jakiś  limit, powyżej którego nie będzie w stanie zapłacić więcej.

Zazwyczaj wszyscy operują okrągłymi kwotami, a więc szukają czegoś do 100tyś, 150 tyś, 180 tyś, 350 tyś. itd.

Ważne jest, by zrobić rozeznanie w cenach, ponieważ porównując mieszkania 2 pokojowe o takim standardzie w sąsiednich dwóch dzielnicach mogą mieć zupełnie inną wartość. Bardzo często cena odbiegająca od ceny rynkowej skutecznie zniechęca potencjalnych nabywców. Zarówno ta zbyt wysoka jak i podejrzanie niska. Cena idealna to wynik zimnej kalkulacji między wartością nieruchomości, a tym za ile chcesz sprzedać lub kupić daną nieruchomość.